Rastlinný blog by GreeNest

Ako vypestovať zdravé Africké fialky

Saintpaulia, Senpólia alebo Africká fialka je pomerne nenáročnou a častou izbovou rastlinou. Jej názov pochádza z mena baróna Waltera von Saint Paula, ktorý ju objavil na konci 19. storočia. I keď podľa názvu by ste si ju mohli pomýliť s Fialkou – Violou, v skutočnosti spolu nemajú nič spoločné. 

Mäsožravé rastliny a ich pestovanie

Mäsožravé rastliny sú najnetradičnejšie rastliny na svete a ich spôsobom rastu si získali nejedného pestovateľa. Od ostatných rastlín sa odlišujú schopnosťou prijímať potravu zo živočíchov. Existujú mäsožravky, ktoré sa živia drobnými muškami, ale aj také, ktoré dokážu “zjesť” aj statné muchy. 

Rastliny vhodné pre zvieratá č.2

Hľadanie rastlín, ktoré budú vhodné pre domáce zvieratá môže byť niekedy náročné. Preto vám prinášam zoznam rastlín, ktoré vašim domácim miláčikom neublížia ani pokiaľ by na nich náhodou dostali chuť. 

Rastliny vhodné pre zvieratá č.1

Svet nám ponúka až neskutočne veľa rastlín. Vďaka globalizácii je pre nás jednoduché dostať sa k nim a priniesť si ich až domov na poličku. Avšak zároveň mnoho z nás žije v bytoch spolu s domácimi zvieratami, pre ktoré je mnoho kultivarov toxických. Dá sa povedať, že s rastlinami je to podobne ako s hubami. Čím krajšia a farebnejšia, tým jedovatejšia. 

Starostlivosť o banánovník (Musa)

Banánovník alebo Musa je jednou z najobľúbenejších a najrozšírenejších ovocných rastlín na svete. Jeho exotické ovocie je lahodné, výživné a bohaté na vitamíny i minerály. Ak si chcete vypestovať vlastný banánovník, je dôležité mať informácie o možnostiach pestovania, plodnosti, množení, hnojení a správnom stanovisku.

Pestovanie Alocasie – tipy a starostlivosť

Alocasia je rod exotických rastlín z čeľade Aroidov (Araceae), ktorý zahŕňa viac ako 70 druhov. Tieto rastliny sú pôvodom z rôznych častí sveta, vrátane Ázie, Austrálie a Polynézie, čo vytvára značnú rôznorodosť v ich vzhľade a nárokoch na pestovanie. Známe sú svojimi výraznými listami, ktoré majú často jedinečné vzory a tvary, a to ich robí obľúbenými nielen medzi záhradkármi a milovníkmi rastlín. Kvôli tvarom ich listov sú niektoré druhy známe aj pod názvom Slonie uši. 

Tutoriál pre rastlinkárov alias rady pre pestovateľov rastlín

Dnes som si pre vás pripravila zoznam vecí, ktorým sa pri pestovaní rastlín vyhnúť alebo naopak, na ktoré si dať väčší pozor a nezabúdať na nich. 

Tento zoznam pomôže každému, kto s rastlinami začína a hľadá návod, ako nezabiť svoju prvú rastlinu, ale možno si tu prídu na svoje aj pokročilí pestovatelia, ktorí sa len túžia dozvedieť z rastlinného sveta opäť niečo nové.

SWAP rastlín – čo to je, čo od neho očakávať a ako naň rastliny pripraviť?

Niektorí ste sa už možno stretli s pojmom SWAP. Ide vlastne o výmenu vašej veci, za nejakú protihodnotu, ktorú prinesie niekto druhý. Najčastejšie sa môžete stretnúť so swapom oblečenia, no v rastlinnom svete sa môžete stretnúť aj so swapom rastlín, ktoré sú našťastie pre nás stále viac bežnejšie, ako tomu bolo kedysi.

Prečo sa mojej izbovej rastline nedarí?

pestovaní rastlín v interiéroch sa často hovorí ako o terapii. Aspoň z mojej skúsenosti, je kúpa rastliny väčšinou lacnejšia voľba, ako terapia. Tiež je to jedna z možností, ako pridať do interiéru živé farby a celkovo ho oživiť. 

Napriek tomu sa niekedy stretávame s problémami, ktoré môžu ovplyvniť rast a prosperitu našich izbových rastlín. 

V tomto článku sa pozrieme na niekoľko bežných dôvodov, prečo sa rastlinám nedarí a ako môžeme tieto problémy riešiť.

Čo je to Rašelinník, Perlit, Keramzit, a Píniová kôra?

Pri pestovaní množení rastlín je dôležité mať a poznať správne médiá,  ktoré rastlinám poskytnú potrebnú podporuživiny odvodnenie pre ich zdravý rast. Medzi najčastejšie prírodné alebo umelé médiá, ktoré obohatia váš substrát patria rašelinník, perlit, keramzit a píniová kôra.

Ale poďme sa pozrieť na to, čo vlastne jednotlivé médiá sú a načo sa používajú. 

Hore
12 položiek celkom